LED osvětlení SPZ Octavia 3 (2013-2019)

Výměna původního osvětlení SPZ za LEDkové na třetí generaci Octavie není jen o vzhledu. Hlavním přínosem této výměny je zamezení koroze pátých dveří. Problém, který bohužel trápí velkou část řidičů starších Octavií.

Ze strany automobilky Škoda byla dokonce prováděna výměna pátých dveří na záruku a zároveň do těchto nových dveří docházelo k montáži LED modulů, které mají předejít vzniku koroze. Ta byla způsobena žárovkovou lampičkou, která generuje tak nevhodné množství tepla, že za určitých podmínek zde vzniká rosný bod ideální pro korozi z vnitřní strany.

Výměnu původního „žlutého“ žárovkového osvětlení SPZ na druhé generaci Octavie již máme za sebou – > článek zde.

I v případě Octavie 3 máme na výběr několik možných řešení výměny původního osvětlení SPZ za LED.

1) Výměna žárovek osvětlení SPZ za LED

LED T10 Canbus
LED T10 Canbus, zdroj: Google

Nejrychlejší a v některých případech i nejlevnější změna. Originální žárovka osvětlení SPZ s označením T10 se vymění za LED žárovku s paticí T10. Opět je vhodné volit variantu Canbus (tzn. s rezistorem proti hlášení chyb řídicí jednotky).

I tak však není zaručena funkčnost a v případě, že se objeví chyba prasklé žárovky, je nutné zadní LED žárovky “překódovat” pomocí diagnostiky. Tím se zvedá celková částka výměny osvětlení SPZ o stovky korun.

Výhody a nevýhody:

 • Nevýhodou je omezená životnost:
  Zde určitě platí, jak moc auto používáte. Opět vycházíme z vlastní zkušenosti, kdy nám i sebelepší LED žárovka vydržela maximálně půl roku. Vždy přestala svítit jedna LEDka, kterou záhy následovala i ta druhá.
  Je to dáno jak samotnou odhalenou konstrukcí, tak i vlhkostí uvnitř dveří a neustálými otřesy.
 • Nevýhodou je nutnost kódování zdroje osvětlení SPZ (aby auto nehlásilo chybu řídící jednotky).
 • Nevýhodou může být, že tyto žárovky nejsou homologovány pro provoz na pozemních komunikacích (mohou případně hrozit problémy na STK).
 • Nevýhodou je i zdroj světla, kdy je SPZ buď nedostatečně osvětlena, nebo naopak „přesvícena“.
 • Výhodou je velký výběr LED žárovek. Ceny žárovek se pohybují od desítek až do stovek korun.

2) Neoriginální LED moduly osvětlení SPZ

Neoriginální LED moduly osvětlení SPZ Škoda Octavia 3
Neoriginální LED moduly osvětlení SPZ, zdroj: AliExpress

Pokud hledáme alternativu k LED žárovce, je možné využít neoriginální LED moduly. Tyto moduly mají tímto výhodu, že jsou zakryté, tudíž nejsou vystaveny degradaci v rámci povětrnostních vlivů.

Nicméně je třeba mít na paměti, že většina těchto LED modulů nemá homologaci pro použití na pozemních komunikacích a mohou díky většímu světelnému toku oslňovat ostatní řidiče. Některé moduly mají buď integrovaný nebo externí odpor, který zvyšuje proud a zbytečně zatěžuje elektriku. Ceny těchto neoriginálních LED modulů se pohybují od cca 270 Kč (AliExpress) až přes 1200 Kč v rámci nabídky některých českých e-shopů.

Výhody a nevýhody:

 • Nevýhodou je provedení osvětlení neoriginálních LED modulů, respektive provedení těsnění, které může zadržovat vodu, přitahovat nečistoty a opět může vést ke korozi.
 • Nevýhodou je v některých případech nutnost kódování zdroje osvětlení SPZ (aby auto nehlásilo chybu řídící jednotky).
 • Nevýhodou může být, že tyto neoriginální LED moduly nemusí být homologovány pro provoz na pozemních komunikacích (mohou případně hrozit problémy na STK).
 • Nevýhodou je i zdroj světla, kdy je SPZ ve většině případů „přesvícena“.
 • Výhodou je jednoduchá výměna a samozřejmě větší výdrž proti LED žárovkám T10.

Díky ceně těchto neoriginálních LED modulů a případným problémům s kvalitou provedení se však vyplatí jít cestou originálních LED modulů Škoda, které jsou homologované pro provoz na silnicích, mají správnou barvu světla, disponují dostatečným světelným tokem, kvalitním těsněním a jsou bez odporu. Rovnou se tedy přesuneme na bod č.3.

3) Originální LED moduly osvětlení SPZ

LED osvětlení SPZ Octavia 3 - originální moduly
Originální LED moduly osvětlení SPZ, zdroj: e-shop Škoda

Hlavní výhodou těchto originálních LED modulů je kvalita provedení, robustnost, homologace pro provoz a nízká cena.

Tyto moduly stojí cca 160 Kč za kus (najdete je např. na e-shopu Škoda – LED osvětlení zadní registrační značky, hledat lze i pod kódem produktu: 000052110).

Originální LED moduly však vyžadují nakódování řídící jednotky diagnostikou, což lze provést v autorizovaném servisu, případně i v lépe vybavených autoservisech (možno hledat také v různých skupinách zaměřených na značku Škoda na Facebooku, kde se nachází velké množství odborných „kódovačů“, kteří vám za pár minut tuto změnu provedou).

Celková cena nákupu originálních LED modulů včetně případné práce s kódováním se tak může pohybovat už kolem 1000 Kč. A to je skvělá nabídka za originální homologovaný produkt.

Výhody a nevýhody:

 • Nevýhodou je nutnost kódování zdroje osvětlení SPZ (KÓDOVÁNÍ – 09, HA59 nastavit Lasttyp na 41 a Dimmwert AB na 127).
 • Výhodou je jednoduchá výměna, kvalita provedení, skvělý světelný tok a samozřejmě nízká cena originálního provedení LED modulů.

Kterou variantu zvolit? Naše finální doporučení

Z vlastní zkušenosti doporučujeme se neoriginálním LED modulům nebo LED žárovkám vyhnout. Ať už je to z důvodu výdrže, provedení, nebo homologace.

Tou nejlepší možností jsou tak originální LED moduly Škoda, které nabízejí velké množství výhod za příznivou cenu.