LED osvětlení SPZ Škoda Octavia 2 (2004-2013)

Jedním z témat, na které se nás často ptáte, je výměna osvětlení SPZ na Octavii 2 za LEDkové.

A protože aktuálně v naší “redakční” garáži jedna Octavia druhé generace (RS po faceliftu) stojí, přineseme vám postupně několik tipů, jak vyměnit klasické žárovky za LED.

1) Výměna žárovek osvětlení SPZ za LED

LED žárovka osvětlení SPZ Octavia 2

Jedná se o snadnou a rychlou výmenu žárovky v původním osvětlení SPZ na Octavii 2. Pokud se rozhodnete o výměnu původních sufit žárovek (C5W 12V/5W) osvětlení SPZ za LEDkové,  volte jejich Canbus variantu. Vyhnete se tak problémům, že vám auto bude hlásit prasklou žárovku osvětlení SPZ.

V případě, že i tak vám LED žárovky osvětlení SPZ hlásí chybu, je potřeba za pomocí diagnostiky vypnout kontrolu prasklých žárovek (týká se hlavně facelift verze od 10/2008).

LED žárovky C5W do osvětlení SPZ vybírejte v rozměru 36 – 39 mm. Najdete je ve většině českých e-shopů, tak i na AliExpressu – kde většinu LED žárovek nakupujeme i my.

Výhody a nevýhody:

  • Nevýhodou je omezená životnost:
    Zde určitě platí, jak moc auto používáte. Při našem používání (cca 25 tisíc km ročně, časté nakládání do kufru), nám i sebelepší LED žárovky vydržely přibližně půl roku. Vždy přestala svítit jedna LEDka, kterou záhy následovala i ta druhá.
    Je to dáno jak samotnou konstrukcí dveří, tak i vlhkostí a neustálými otřesy.
  • Výhodou je velký výběr LED žárovek. Ceny žárovek se pohybují od desítek až do stovek korun.

2) LED moduly osvětlení SPZ

LED osvětlení SPZ Octavia 2

Jedná se kompletní LED moduly osvětlení SPZ pro Octavii 2. Těmito moduly nahradíte originální osvětlení SPZ (pasují na Combi i Liftback). Moduly obsahují odpor pro eliminaci chybových hlášek (prasklé žárovky).

U většiny LED modulů osvětlení SPZ pro Octavii 2 se uvádí, že pasují až na model po faceliftu 2008+. V tomto případě jde hlavně o umístění šroubů, které drží osvětlení SPZ – moduly lze s drobnou úpravou (převrtáním děr) namontovat i na předfacelift model 2004 – 2008. Rozdílný je taky konektor. To vše u modelu Octavia 2 po faceliftu odpadá a LED moduly pasují kus za kus.

Cena LED modulů se na českých e-shopech pohybuje od 350 Kč / sadu. Není však problém najít tyto moduly i za částku 1000 Kč a výše, za sadu.

Protože zde neexistuje originální řešení, jako u Octavie 3, rádi Vám doporučíme nákup LED modulů na AliExpressu, kde se cena pohybuje mezi 8 – 10 dolary za sadu (cca 180 – 220 Kč).  Do vyhledávání na AliExpressu tak jen stačí napsat “octavia 2 license plate light“.

Výhody a nevýhody:

  • Nutnost úpravy děr uchycení a konektoru pro předfacelift model Octavie 2 (vyžaduje manuální zručnost)
  • Vysoká odolnost proti vlhkosti, svítivost a vysoká účinnost 
  • Jednoduchá montáž (na facelift od 10/2008) – výměna kus za kus