Mostecká bába – Legendární safety car jde do dobročinné aukce

Mostecká bába, safety car Škoda Octavia RS, se stal kultovním vozem mezi fanoušky automobilových závodů nejen v České republice, ale i po celém světě. Tento vůz sloužil na mosteckém autodromu a zajišťoval bezpečnost jezdců během závodů, ale také se stal oblíbenou atrakcí pro návštěvníky, kteří si ho při každé příležitosti rádi fotili.

Červená Škoda Octavia RS byla vybavena speciálním bezpečnostním vybavením, které zahrnovalo například světelnou signalizaci, vysílačky, sirény. Dále byl upraven brzdný systém auta – osazeny byly sportovní brzdy a vyměněna brzdová kapalina za motocyklovou, aby nedocházelo k jejímu přehřátí. Protože v době uvedení do služby nebyly semislicky na takové úrovni jako dnes, byl vůz obutý do silničních pneumatik Dunlop tak, aby zvládal rychlou jízdu za každých povětrnostních podmínek. Vůz byl spolehlivý a rychlý, což bylo pro jeho účel naprosto nezbytné.

Majáky Octavia RS - Safety car Autodrom Most

K dnešnímu dni má Octavia RS najeto 39 000 km a většinu času trávila na závodní dráze. Dá se říct, že auto ve službě odkroužilo téměř 8 000 kol mosteckého autodromu. A kromě pravidelné údržby nemělo vozidlo za celou dobu služby jedinou mechanickou poruchu nebo závadu. Dle mosteckého autodromu je to tak nejspolehlivější vůz, který v Mostě kdy sloužil.

Octavia 1 RS Safety car Autodromu Most

Mostecká bába se stala tak populární, že se stala nejen symbolem mosteckého autodromu, ale i celého regionu. Když se vozidlo po mnoha letech služby na autodromu ocitlo mimo provoz, zrodila se myšlenka dražby na charitativní aukci.

Aukce, jejíž výtěžek bude prostřednictvím Nadačního fondu Autodromu Most věnován na podporu neziskových spolků a sdružení v mosteckém regionu, se uskuteční 22. dubna 2023 v rámci akce Jarní Retro Garáž, která je největší veteránskou akcí svého druhu v ČR.

Vůz je v originálním stavu tak, jak ukončil službu na okruhu. Nemá klasický technický průkaz a nesplňuje tedy podmínky provozu na pozemních komunikacích.

V moderních výstavních halách Výstaviště v Lysé nad Labem bude akce probíhat od 8 do 16 hodin. Další informace naleznete na www.retro-garaz.cz.

Škoda Octavia RS
Oficiální Safety Car Autodrom Most 2003–2016
Rok výroby: 2002
Motor: 1.8 turbo
Výkon: 132 kW
Najeto: cca 39 000 km

I když se mostecká bába stala proslulou svým vzhledem a účelem, skutečný důvod její popularity spočívá v tom, že se jedná o ikonický symbol a připomínku všech těch okamžiků, kdy na mosteckém autodromu zazníval hukot motorů a fanoušci si užívali ten nejlepší zážitek z motorsportu.

Tato legendární Octavia RS je tak nejen vozidlem, ale i připomínkou nezapomenutelných okamžiků, které si každý fanoušek motorsportu s sebou odnáší a které se navždy zapsaly do historie mosteckého autodromu.