Škoda Octavia Combi: Ikona českého automobilismu slaví 25 let

Octavia Combi je ikonickým modelem české automobilky Škoda. Má své místo v historii automobilismu a je také jedním z nejvýznamnějších výrobků české automobilové průmyslové výroby. Od svého uvedení v roce 1998 se Octavia Combi stala oblíbeným vozem nejen v České republice, ale i po celém světě.

Ve čtyřech generacích (1996, 2004, 2012 a 2020) opustilo výrobní závody přes 7,1 milionu kusů modelu Octavia, z toho 2,8 milionu kombíků.

V průběhu let se Octavia přizpůsobovala měnícím se trendům a potřebám zákazníků, ale zůstávala věrná svému původnímu designu a kvalitě. V tomto článku si podrobněji přiblížíme jednotlivé generace tohoto úspěšného vozu.

První generace (1998-2010)

Světovou premiéru si Octavia Combi první generace užila na ženevském autosalonu před 25 lety, přesně 3. března 1998, tedy dva roky po premiéře liftbacku.

Oproti liftbacku bylo Combi nabízeno s větším zavazadlovým prostorem (548 litrů). Na trh byla uvedena hned v několika motorizacích, včetně benzinových motorů o výkonu od 55 kW do 132 kW a dieselových motorů o výkonu od 66 kW do 96 kW. V roce 2000 prošla Octavia Combi první generace faceliftem, který přinesl nové motory, vylepšený interiér a změny na exteriéru.

Prvních moderních Octavií Combi se vyrobilo přes 470 tisíc. A výroba byla definitivně ukončena až v listopadu 2010.

Druhá generace (2004-2013)

Druhá generace Octavie Combi byla uvedena v roce 2004 a přinesla svěží design, větší rozměry a lepší výbavu. Varianta Combi nyní nabízela 580 litrů (až 1620 litrů při sklopených zadních sedačkách) zavazadlového prostoru a byla k dispozici s řadou nových motorů, včetně benzinových motorů o výkonu od 75 kW do 147 kW a dieselových motorů o výkonu od 77 kW do 125 kW.  Představeno bylo se i kombi s pohonem všech kol (Octavia Combi 4×4), záhy po uvedení druhé generace pak přijela i sportovní verze Octavia RS v obou karosářských variantách.

V roce 2008 prošla Octavia Combi faceliftem, který opět přinesl nové motory, vylepšený interiér a změny na exteriéru. Druhé generace Octavie Combi sjelo z výrobních pásů na 900 tisíc.

Škoda Octavia 2 Combi Sportline

Třetí generace (2012-2019)

Třetí generace Octavie Combi byla uvedena v roce 2012 a přinesla nový design, ještě větší rozměry a ještě lepší výbavu. Kabát Octavie třetí generace pochází z dílny designéra Jozefa Kabaně, převládají konzervativní hranaté tvary odolné módním trendům. Vůz dostal novou koncernovou platformu MQB A.

Combi nabízelo 590 litrů zavazadlového prostoru (až 1740 litrů při sklopených zadních sedačkách),  a bylo k dispozici s řadou nových motorů, včetně benzinových motorů o výkonu od 85 kW do 180 kW a dieselových motorů o výkonu od 81 kW do 135 kW. V roce 2017 prošla Octavia Combi faceliftem. Novinkou byly především dělené přední světlomety, které mohly mít technologii LED, nová byla prediktivní ochrana chodců. Zvětšil se rozchod zadních kol, což mělo za následek optické zvětšení i zlepšení jízdních vlastností.

Čtvrtá generace (2019-současnost)

Aktuální čtvrtá generace měla premiéru v listopadu 2019. Verze kombi dokonce přišla na řadu před liftbackem. Čtvrtá generace Octavie stojí na inovované platformě MQB, jejíž stěžejní vlastností je možnost snazší elektrifikace. Právě díky tomu je Octavia IV vůbec poprvé k mání coby mild hybrid a plug-in hybrid.

Na designu začal pracovat Jozef Kabaň, dokončení už ale vedl jeho nástupce Oliver Stefani.

Octavia 4 Combi RS 2.0 TSI

Novodobá Octavia Combi se tedy od svého uvedení v roce 1998 neustále vyvíjela a zlepšovala. Dnes je to stále velmi oblíbený vůz, který nabízí širokou škálu výbavy a moderní technologie. Stále je jedním z nejprodávanějších vozů v České republice a je oblíbená i v zahraničí.

Všechny generace Škody Octavia Combi mají společné to, že nabízejí vynikající prostorovou kapacitu, spolehlivost a komfort. Octavia Combi je ideální volbou pro rodiny a pro ty, kteří potřebují vozidlo s velkým zavazadlovým prostorem.

Škoda Octavia je symbolem českého vynalézavosti a kvality. V průběhu let se Octavia stala oblíbenou volbou nejen v České republice, ale i po celém světě. Je to důkaz toho, že když se spojí kvalita a inovace, výsledkem může být ikonický výrobek, který si najde své místo v historii.