Odstranění Dieselgate softwaru: Zlepšení výkonu, snížení hlučnosti

V předchozích letech se automobilový průmysl potýkal s kontroverzní událostí známou jako Dieselgate. Koncern Volkswagen byl zapleten v aféře, kdy se odhalilo, že dieselové motory řady EA189 byly vybaveny softwarem, který zkresloval emisní testy. Tato zjištění následně vedla k úpravě dieselových motorů 1,2 TDI, 1,6 TDI a 2,0 TDI EA189.

V tomto článku se zaměříme na důvody a odstranění Dieselgate softwaru. Konkrétně z našeho redakčního vozu Škoda Octavia 2 RS (2012) s motorem 2,0 TDI (CEGA) o výkonu 170 koní.

Proč jsme se rozhodli pro odstranění Dieselgate softwaru?

 1. Snížený výkon a horší reakce motoru:
  Dieselgate software má dopad na výkon motoru, zéjmena ve střední pásmu, což má negativní dopad na jízdní vlastnosti a dynamiku.
 2. Časté regenerace filtru pevných částic:
  U emisního softwaru Dieselgate v zájmu lepší funkce aktivních povrchů katalyzátoru i snížení protitlaku nastavil koncern VW častější regenerace filtru pevných částic.
 3. Vyšší hlučnost motoru:
  S Dieselgate softwarem byla spojena také zvýšená hlučnost motoru v rozmezí cca 1400 – 2200 otáček.
 4. Přibývající olej v motoru:
  V důsledku častých regenerací filtru pevných částic dochází k přibývání olej v motoru, což má negativní dopad na jeho správnou funkci a životnost.
 5. Zvýšená spotřeba paliva:
  Dieselgate software vedl také ke zvýšené spotřebě paliva. 

Proces odstranění Dieselgate softwaru by měl být “relativně jednoduchý”. Nelze jej však provést v autorizovaných servisech, kde nejsou schopni nahrát nižší verzi softwaru, vždy pouze aktualizovat na novější verzi. V našem případě tak proběhl Dieselgate software downgrade u našeho partnera Autowerks.

Octavia 2 RS TDI Dieselgate software downgrade
Nejprve se provede komplexní diagnostika a načtení verze SW

Jak tento proces u Autowerks probíhá?

 1. Diagnostika vozidla:
  Nejprve jsme provedli komplexní diagnostiku. Tím jsme získali přesný přehled o současném softwarovém nastavení řídící jednotky.
 2. Vyčtení historie aktualizací:
  Dále jsme vyčetli historii aktualizací řídící jednotky a získali seznam softwarových verzí, kterými bylo naše vozidlo vybaveno. Díky přístupu do databáze koncernových vozidel Škoda, Audi, Volkswagen a Seat jsme mohli provést zápis předchozí verze softwaru do naší Octavie.
 3. Nahrání předchozí verze softwaru:
  Po získání předchozí verze softwaru jsme provedli nahrání do řídící jednotky motoru. Tím byl Dieselgate software nahrazen původním softwarem, který byl používán před tímto “skandálem”.
 4. Časová náročnost úpravy:
  Časová náročnost odstranění Dieselgate softwaru závisí na konkrétní motorizaci vozidla. Může tak trvat cca 1 – 2 hodiny.
Odstranění Dieselgate softwaru koncern VW
Výběr předchozí verze softwaru.

Resumé a cena úpravy Dieselgate software downgrade

V našem případě jsme se rozhodli odstranit Dieselgate software z redakční Octavie 2 RS abychom obnovili původní vlastnosti a získali zpět plný potenciál našeho vozu.

Největším kladem této úpravy jsou příjemnější reakce na sešlápnutí plynového pedálu, lineárnější nástup výkonu a znatelné snížení hlučnosti motoru při běžných cestovních rychlostech. Zároveň jsme se tímto krokem připravili na další fázi, kterou bude plánované navýšení výkonu motoru (sportovní sání + chiptuning).

Odstranění Dieselgate softwaru proběhlo v Autowerks naprosto profesionálně. Za necelou hodinu bylo hotovo a cena této úpravy začíná na 1500 Kč.