Rekordní Octavia, která překonala rychlost 365 km/h, opět jezdí

Přesně 19. srpna 2021 tomu bylo 10 let od chvíle, kdy britský importér s upraveným modelem Octavia 2 RS s turbomotorem o objemu 2,0 l dosáhl na solných pláních v Bonneville v Utahu ve Spojených státech amerických rychlosti 365 km/h a stanovil tak rychlostní rekord.

Tak se zrodila Octavia 2 RS s výkonem 600 koní, která má téměř dvaapůlkrát vyšší výkon než aktuálně vyráběný model Octavia 4 RS s benzinovým motorem pod přední kapotou.

Motor „Bonnevillské” Octavie 2,0 TSI (EA888) dostal velké turbodmychadlo Garrett a systém vstřikování vody s metanolem, nemluvě o silnějším mezichladiči, závodním oleji a přemapované řídicí jednotce. Vstřikovací systém byl upravený tak, aby do motoru dodával více paliva (osm vstřikovačů). Chladicí systém byl doplněn o chladič o objemu 10 litrů.

Škoda Octavia 2 RS Bonneville
Podoba „Bonnevillského“ speciálu v roce 2011

Ve srovnání se sériovým motorem (2,0 TSI 200 koní) tak produkoval přibližně třikrát vyšší výkon. Instalována byla převodovka s delšími převody z modelu Octavia 2 GreenLine, která umožnila dosáhnout vyšší maximální rychlosti, navíc byla doplněna samosvorným diferenciálem.

Tradiční brzdové kotouče a třmeny byly odstraněny a nahrazeny padákem, aby vůz mohl bezpečně zastavit na solném povrchu. Ten se ovládal pákou v kabině a jeho další výhodou bylo snížení nadměrného odporu vzduchu, neodpružené hmotnosti a tření.

Vůz byl snížen o 80 milimetrů, což pomohlo spolu se zakrytováním podvozku redukovat hromadění vzduchu pod vozem při vysoké rychlosti a tím snížit vztlak, a stál na 15 palcových ocelových kolech s aerodynamicky optimalizovanými kryty a obutých do pneumatik Goodyear Eagle Dragway Special.

Dne 19. srpna 2011 se takto upravené Octavii podařilo dosáhnout rychlosti 365,15 km/h (227,080 mph). Nyní byl rekordní vůz kompletně zrestaurován, aby důstojně oslavil desáté výročí tohoto rekordu.