Skittles od Dejva: Octavia 1 RS tuning

Svou upravenou Octavii nám přivezl ukázat Dejv. “Blázen” v červeném tričku, v červených botách a s bonbony Skittles v kufru červené Octavie RS první generace.

Asi jako většina z nás byl Dejv ovlivněn filmovou sérií amerických filmů o pouličním závodění a tuningu “Rychle a zběsile”. Když mu bylo 18 let, udělal si řidičák a zdědil Favorita po svém dědovi. Do Favorita dal motor z Felicie 1.6, kompletně ho rozšířil a následně očalounil a přidal pár dalších úprav. Takto se seznámil s tuningem a bylo jasné, že mu tato droga z těla jen tak nevyprchá.

Po čase začal Dejv přemýšlet o něčem lepším a rychlejším. Tím se dostáváme k jeho aktuální červené krásce, kterou koupil již lehce upravenou od svého kamaráda.

Octavia 1 RS tuning - Tomason TN1

První úpravy Octavie spočívaly ve výměně spojky za silnější. Dejv pořídil 19″ kola Tomason, která nechal nalakovat do barvy vozu a vyleštit čelní plochy. Namontovaný sportovní podvozek ST Suspensions Octavii snížil tak, aby kola hezky pasovala do podběhů. O razantním zlepšení jízdních vlastnostní snad ani nemůže být řeč.

Octavia 1 RS tuning - RECARO sedačky

Úpravou prošly přední xenonové světlomety a přední RS sedačky nahradily parádní kousky RECARO z Golfu 4 GTI, u nichž došlo k přečalounění do pravé kůže.

Na další sezónu obula Octavia 19″ kola Lamborghini. Následovalo doladění detailů, a to jak v interiéru, tak i exteriéru.

Co neubrzdíš, to neukecáš. Proto prošly přední brzdy výměnou za větší o průměru 330 mm a na brzdiče bylo zalakováno logo oblíbených bonbonů Skittles.

Dostalo se i na pořádné audio. Dejvovi se podařil koupit hotovou zástavbu do kufru, kterou doladil k obrazu svému.

Škoda Octavia 1 RS tuning - audio zástavba do kufru

Na své Octavii Dejv pracuje již 9tým rokem. I přesto, že má rád první díl “Rychle a zběsile”, na jeho autě nenajdete žádné extrémní spoilery, či jiné šílenosti.

Jak sám říká, nejvíce mu sedí čistý “německý styl”, a s úpravou své Octavie je naprosto spokojen.

Škoda Octavia 1 RS recenze - tuning

MOTOR:

Úprava ŘJ z Německa, sportovní vložka Green v originál airboxu, turbo K04-001, sací hadice Samco k turbu, membránový SSQ blow off ventil, vstřiky 380 ccm z Audi TT, čtyřbarvý regulátor tlaku paliva, intercooler s vyleštěnými trubkami a modré spojovací hadice, svíčky Denso Iridium IK 22. Odstraněn EGR ventil, sekundární vedení vzduchu a podtlakové ventily.

Nerezový downpipe Milltek Sport s průměrem 76 mm, sportovní katalyzátor 200komorový, středový díl výfuku bez rezonátoru, nerezový catback Milltek Sport.

Skládaná spojka, přitlačák VR6 – odlehčený jednohmotový setrvačník z 10.2 kg na 7,6 kg + lamela přeobložená (kevlar-aramid).

Výsledný výkon změřený na brzdě je 250 koní a 380 Nm.

MOTOROVÝ PROSTOR:

Plasty, krytky a měrka oleje lakované do černé metalízy.

Nádobky lakované do černého matu. Všechna víčka, spony, lišta elektriky a držáky vstřiku pozlaceny.

Chladičová stěna lakovaná do černé metalízy s namíchanými modrými třpytkami.

Vyleštěné trubičky a palivová lišta, víko ventilů, sací svody, alternátor s pozlaceným krytem, vyleštěné vedení vzduchu od turba do IC.

Modré spojovací hadice vedení, plastový kryt elektriky k cívkám z Golfu IV, vyfrézována mřížka pro přívod nasávaného vzduchu.

PODVOZEK:

Sportovní výškově stavitelný podvozek ST Suspensions.

4-pístkové přední brzdy V-Maxx s průměr kotoučů 330mm. Brzdové štíty v černém komaxitu, zahlazené brzdiče a zalakované logo Skittles.

Přední ramena ze Seatu Leon Cupra, silentbloky z Audi TT. Přední pružiny, zadní pružiny a zadní tlumiče v červeném komaxitu.

Podběhy lakovány do černé metalízy, zadní náprava plus přední ramena v laku, spodek podlahy nastříkán do barvy vozu.

EXTERIÉR:

Barva originální Škoda 8180 Červená Rallye. Ochranné lišty, mřížky v nárazníkách, boční lišty, štíty zrcátek, podběhy, torpédo a mřížka v masce lakovány do černé metalízy.

Přední světla rozříznuta, vybroušena a nalakována žáruvzdornou černou barvou + bílo-červený pinstriping. Zatmavená zadní světla i boční blinkry.

RS znak z Audi TT RS, zadní stěrač odstraněn, zavařený otvor pro zámek patých dveří, zavařený znak, chromová ramena stěračů aerotwin Golf 4, lakované torpédo do černé metalízy, malá anténa.

INTERIÉR:

Tříramenný volant RS přečalouněný perforovanou kůží + dodělávané bicepsy. Řadící páka a ruční brzda čalouněna perforovanou kůží.

Kožené sedačky Recaro z Golfa IV GTI – kompletně přečalouněné do pravé kůže a s dvojím prošitím.

Pedály Milotec s opěrkou levé nohy, přídavné budíky v kapličkách (očalouněno černou koženkou) Raid amber look – tlak turba a teplota oleje, ručičky budíku z Golfu R32.

Černá stropnice a všechny plasty z mladší verze Octavie RS 2003+.

Pozlacené ofuky topení, ovládání světel, krytky pásů, pojezdy sedadel, clonítko zrcátka , ovládaní oken, tunel u budíku, středový panel, zámek schránky před spolujezdcem.

Pochromovaná stropní madla, výstražný trojúhelníček, zpětné zrcátko.

AUDIO:

Autorádio Kenwood DDX-6023BT, zesilovač Crunch GTX 4800. Dveře + kufr vytlumeny.

Přední komponentní reproduktory Rainbow SLX 256 De Luxe 16,5 cm. Zadní reproduktory Rainbow SLX 230 De Luxe 13 cm. Subwoofer Helix P 12V Precision, kompletní kabeláž Dietz.